Modernizacja Przemiennika SR6W - Instalacja Echolinku

W kwietniu 2016 r. interface pomiędzy komputerem a przemiennikiem został zmodernizowany o dodatkowy wzmacniacz, dopasowujący poziomy i impedancję sygnału audio

foto: wnętrze interface'u echolinku SR6W

Po zainstalowaniu i regulacji okazało się, że poziom audio z odbiornika w stosunku do szumu przy wyłączonej blokadzie szumu to aż 8dB różnicy. Sygnał audio z przemiennika pobierany jest przed blokadą szumu a sama blokada realizowana jest programowo przez svxlink. Ustawienie równego poziomu użytecznego sygnału z torem echolink powodowało przesterowanie karty dźwiękowej komputera i nieprawidłowe działanie squelch-a przy zbyt głośnym szumie. Zmniejszenie poziomu sygnału tak, aby szum nie powodował przesterowania skutkował 8 dB-ą różnicę pomiędzy torem radiowym a echolinkiem, która była niekomfortowa w pracy. Tak więc rozpoczęły się eksperymenty z programowym kompresorem / limiterem. Użytkownicy cierpliwie znosili często zapadającą ciszę na przemienniku, gdy plugin realizujący w/w funkcje przestawał działać. Nie pozostało nic innego, jak zastosować rozwiązanie sprzętowe.

Po wstępnym rozważeniu budowy brakującego ogniwa przez SQ6RR, Grzegorz SQ6ELQ zdecydował wyrwać z rąk brytyjskich rockmanów fabryczny kawałek sprzętu estradowego (kto wie jakie "kawałki" z jego pomocą wcześniej grano ?!? heh)

foto: pojazd górski SQ6RR

Dnia 8 maja 2016 roku Marcin SQ6RR, używając swego pojazdu terenowego, wywiózł na górę fabryczny kompresor / limiter. Od tej pory problemy z różnicami poziomów sygnałów się skończyły. W kompresorze sygnał zostaje wzmocniony, a następnie ograniczany przez limiter do optymalnej wartości, co skutecznie wspomaga użytkowników ze zbyt małą dewiacją (FM oczywiście).

Ciąg dalszy >>>