APRS na Górze Chełmiec

W sobotę 20 lutego 2016 roku, koledzy Tadeusz SP6HQT, Artur SP6QKO oraz Marcin SQ6RR wybrali się na górę chełmiec celem dokonania prac technicznych w obiekcie ECRA. Przy okazji tej wizyty, Marcin SQ6RR z powodzeniem dokonał instalacji wstępnego zestawu czujników do stacji APRS WX.

Cały projekt przygotowania modułu sensorów oraz oprogramowania zabrał nam kilka dni pracy, ale ostatecznie udało się uzyskać to, co wstępnie założyliśmy. (Detale zostaną opisane i podlinkowane nieco później) Dzięki sfinalizowaniu tego mogliśmy wreszcie nico ożywić uruchomione wcześniej oprogramowanie i udostępnić wstępne dane pogodowe. http://aprs.fi/weather/a/SR6NWB-11

W dalszym ciągu oczekujemy na przygotowanie TRX pod kątem uruchomienia części radiowej stacji APRS


Dnia 27 września 2015 roku, Marcin SQ6RR przyłączył się do spotkania APRS & D-STAR ANDRZEJÓWKA 2015 26-27 września. Liczne rozmowy ze zgromadzonymi tam kolegami sprawiły, że po powrocie podzielił się ze mną (SQ6ELQ) zasłyszanymi nowościami ze światka APRS, w tym informacjami o nieznanym mi dotychczas oprogramowaniu APRX.

Nie ukrywam, że to głównie nieobecność technologii JAVA w APRX, zaintrygował nas tak bardzo. Ostatecznie zainspirowani wizja uruchomienia lekkiego i funkcjonalnego programowania zdecydowaliśmy się na przyspieszenie planowanej odbudowy węzła APRS na gorze Chełmiec i jednoczesnego pobawienia się nową zabawką.

Tego samego wieczoru udało się bez większych problemów skompilować, skonfigurować oraz uruchomić oprogramowanie. Już w godzinach wczesno-porannych :) prace zostały ukończone i znak SR6NWB pojawił się ponownie na mapie APRS.

Aktualnie pracujemy nad skompletowaniem i uruchomieniem sprzętu do uruchomienia części radiowej węzła.